Sunly kaasas tootmisvõimsuste kasvatamiseks Baltikumis ja Poolas 300 miljonit eurot
Sunly kaasas 300 miljonit eurot Skandinaavia ja Prantsuse investoritelt 1,3 GW päikese-, tuule-, salvestus- ja hübriidparkide ehituseks. Investeeringuga ehitatakse Baltikumi ja Poola suuremahulisi hübriidparke, mis aitavad panustada regiooni taastuvenergia kättesaadavusse.
300 miljoni eurose rahastuse taga on Prantsusmaal tegutsev Rivage Investment läbi kliimaprobleemide lahendustele pühendunud fondi, maailma juhtiv taastuvenergia investor Copenhagen Infrastructure Partners (CIP) läbi Green Credit I fondi ja Norra pensionifond KLP.
Sunly kaasasutaja ja tegevjuht Priit Lepasepp usub, et saadud investeering aitab kaasa kogu Baltikumi ja Poola ambitsioonikate taastuvenergia eesmärkide saavutamisesse. “Kasutame investeeringut uute võrguühenduste ja päikeseparkide ehituseks Baltikumis. Samu võrguühendusi saame kasutada ka praegu arenduses olevate maismaa tuuleparkide ning akude võrku liitmiseks. See võimaldab osaleda kohalikel taastuvenergia vähempakkumistel, mis suurendavad Sunly panust 2030. aasta riiklike taastuvenergia eesmärkide täitmiseks Baltikumis,” sõnas Lepasepp.
„Eestil on kindel plaan – toota aastaks 2030 kogu meie vajaminev elekter taastuvatest allikatest. Juba eelmises kvartalis moodustas taastuvelekter pea poole tarbimisest,“ sõnas kliimaminister Yoko Alender. „Mis on hea kliimale, on hea rahakotile. Taastuvenergia on kõige odavam. Iga investeering taastuvenergiasse kasvatab heaolu ja on samm kestliku ning turvalise tuleviku suunas nii meile kui tulevastele põlvkondadele,“ sõnas Alender.
Üks esimesi projekte, mida rahastatakse, on 244 MW päikesepark Ristil, kuhu tulevikus lisatakse tuulikud ja akud. Risti päikesepark suudab katta 55 000 majapidamise aastase elektri tarbimise. Samuti alustatakse nelja päikesepargi ehitamist Lätis, mille koguvõimsus on 553 MW. Kõigile neile parkidele on plaanis hiljem lisada tuulikud, akud või nende kombinatsioon. 1,3 GW suurune portfell sisaldab ka mitmeid suuri hübriidpäikeseparke Leedus ning väikeseid ja suuri päikeseparke Poolas. Finantseering toetab Sunly eesmärki rajada 2030. aastaks 4,6 GW koguvõimsusega päikese- ja tuuleparke koos salvestustehnoloogiaga Poolas ja Baltikumis.
Rivage’i partneri ja infrastruktuurivõlgade meeskonna juhi Gaétane Tracz’i sõnul on neil väga hea meel toetada Sunly tugevat juhtkonda nende ambitsioonika kasvutrajektoori jooksul ja aidata kiirendada hübriidsete taastuvenergiaparkide ehitamist Baltikumis ja Poolas. “Me jagame Sunly missiooni aidata kaasa Euroopa Liidu energiajulgeolekule ja teha investeeringuid, millel on nii atraktiivne tootlus kui ka ESG mõju,” lisas Tracz.
CIP partner ja CI Green Credit Fund I kaasjuht Jakob Groot rõõmustab koostöö alguse üle Sunly ja nende väga kogenud juhtkonnaga. “See rahastuspakett aitab oluliselt kaasa taastuvenergia projektide arendamisele ja ehitamisele, toetades Balti riikide ja Poola süsinikuheite vähendamise ambitsioone, ning on atraktiivne investeering meie Green Credit Fund I jaoks,” ütles Groot.
Kommunal Landspensjonskasse (KLP) investeeringute ja tegevuse direktori Oliver Siem’i hinnangul on KLP rõõmus, et on kaasatud kaasinvestorina taastuvenergia projektidesse Poolas ja Baltikumis koostöös CIP-iga. “See on üks paljudest sammudest meie eesmärgi saavutamisel olla 2050. aastaks Pariisi kokkuleppega kooskõlas,” lisas Siem.
Sunly on kaasanud koos täna avalikustatud summaga kokku 765 miljonit eurot võla- ja omakapitali, et arendada taastuvenergiat Baltikumis ja Poolas. 2023. aastal kaasas Sunly 200 miljonit eurot omakapitali olemasolevatelt investoritelt, Prantsuse fondilt Mirova ja Euroopa Rekonstruktsiooni- ja Arengupangalt (EBRD).